odhlásit se z odběru novinek
09.07.2013
  Tato výstava je již za námi

ROMAN ŠEDINA: ARISTOCRAFT

9. 7. - 2. 8. 2013

ARISTOKRAFT – ROMAN ŠEDINA

Šedina v  INDUSTRIAL Gallery poprvé představí novou kolekci originálních keramických objektů ARISTOCRAFT, kterou exkluzivně navrhl pro galerii a se kterou se bude prezentovat na letošním říjnovém Design bloku v Praze.

Kolekce vzniká nejstarší technikou tvarování keramiky, na hrnčířském kruhu. „Mé nádoby a tvary vykazují hluboké kořeny evropské tradice. Tuto techniku ručního zpracování oživuji a chci ji uchovat jako rodinné stříbro,“ říká sám autor. Celková kolekce je však výjimečná nejen díky své rozměrnosti, ale také technikou polévání a namáčení v glazurové lázni. „Rozměrné tvary nám umožňují pochopit, jaké možnosti a omezení tato technika starým hrnčířům nabízela,“ dodává Šedina.
Kurátorka výstavy Hana Mikulenková dodává: „Součástí prezentovaných objektů jsou i větší kusy nábytku jako parafráze na interiéry dřívější vyšší společnosti. Jemná spirálovitá struktura a oblé promačkávané tvary na stěnách rozměrných nádob rozehrávají společně s kovovými efekty v divákovi pocity napětí a nikoho nenechají chladným. Glazury odráží světlo a spouští zářivě-třpytivou hru barev a světel. Naopak matná černá působí půvabně sametově.“
Návštěvníci se mohou inspirovat celou škálou kovových odstínů jako je starokovová, kovářská bronz, zlatobronz a stříbromodrá. Nechybí černá klasika, antracitová, metalická nebo olejová skvrna. A jak je u Romana Šediny tradiční, všechny objekty jsou vyráběny ručně.
Ojedinělá výstava bude k zhlédnutí v ostravské INDUSTRIAL Gallery do 2.srpna.

O autorovi:
MgA. Roman Šedina se zabývá inovativním designem porcelánových doplňků. Své zkušenosti získával při navrhování interiérových obkladů. Spolupracoval se značkami Lasselberger ceramics, Ideal standard,Thun, Český porcelán. V roce 2008 založil vlastní značku LIMITED, která se orientuje na design nekonvenčního autorského porcelánu v limitovaných sériích. Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha galeriích v České republice.

Ocenění:

2011  Nominace Elle Decor International Design Awards
2010  Nominace Elle Decor International Design Awards
2009  Zvláštní ocenění udělené architektem Carlo Magnoli /člen poroty ARTZEPT/
2008  Kolekce LIMITED. zařazena do sbírek současného skla a porcelánu UMPRUM v Praze
2007  1. a 3. cena v Soutěži o nový design keramických obkladů  a sanitární keramiky pro budovu Kampusu FUD-UJEP v Ústí n. Labem
2007  Umístění v užším světovém výběru MACEF DESIGN AWARD /ceramic for breakfast/

 Zastoupení ve sbírkách:
Menfi Industria building - a Zepter company / Milano /
Umělecko-průmyslové muzeum Praha / ČR /
Porzellanikon Europaisches Industriemuseum in Sleb / Německo /
Privátní sbírky v Evropě a Americe

Prezentace:

Porcelánové realizace jsou představovány na mezinárodních přehlídkách designu např.  New York, Brusel, Londýn, Vídeň, Varšava, Bratislava, Miláno, Praha. Designer je zařazen v publikaci KŘEHKÝ a ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců.

 


Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904