odhlásit se z odběru novinek
12.03.2013
  Tato výstava je již za námi

PETR BAŘINKA

12. 3. - 12. 4.2013

Petr Bařinka (1979)

BLACKBLIK

text: Hana Mikulenková

Výrazný autor poslední doby, pochází ze Zlína, studoval Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér ilustrace a grafiky u prof. Jiřího Šalamouna (2000-2002) a ateliér sochařství u prof. Kurta Gebauera. V roce 2009 se stal laureátem Ceny Národní galerie pro umělce do 33 let. V současnosti pracuje na své dizertační práci ve IV.ateliéru prof. Ivana Csudaia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Petr Bařinka (1979) představuje v ostravské INDUSTRIAL Gallery soubor nejnovějších děl ve dvou sériích. První série nese název IN THE DARK CRYSTAL a  NIGHT VISITORS.
„Vše pohlcující černá barva, ve které se dají objevit odrazy našeho světa i možných paralelních světů je společným motivem mých posledních obrazů, grafik a kreseb.

Černá je má duše, černá je má vize reality, barvy zmizely…“, říká k výstavě autor.

Autor se inspiroval počítačovou technologií, převážně vektorovou grafikou a právě vektorová linka,  ho přivedla k autorské technice vyšívání na plátno, tímto přístupem vzniká výjimečná reliéfní malba, která diváky rafinovaně pohlcuje do Bařinova vnitřního imaginárního světa.

Černá barva má zamlžovat reálné prvky, nevíme, co přesně se v těchto světech nachází. Nechává diváka zvědavým a na hranici, zda může vůbec do těchto imaginárních světů nahlédnout. Autor čerpá z populární kultury, jako např. počítačové hry a japonský komiks ale záměrně potlačuje jejich estetiku. Což na odvážnosti a velkorysosti pojetí černé barvy je zřejmé.

Jelikož Petr Bařinka studoval sochu u Kurta Gebauera táhne ho umění stále i k prostorovým artefaktům. Crystal tower, objekt, který vznikl jako site specific instalace právě v INDUSTRIAL Gallery vychází z kresby linky, jako model, skelet, jako určitá kostra bez textury, jako jeden z prvků Bařinkových imaginárních světů.

V sítotiscích z kolekce NIGHT VISITORS autor upozorňuje na reálné prostory, které se nachází kolem nás, ale které běžně nevídáme osamocené, jako tomu jsou např. prázdné plovárny, továrny, nákupní střediska po zavírací době, do těchto prostor vstupují imaginární postavy, stíny a bytosti.

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904