odhlásit se z odběru novinek
15.04.2014
  Tato výstava je již za námi

MAIJA LAURINEN A MICHAL CZINEGE: THIS IS NOT A LOVE STORY

vernisáž výstavy 15.4. 2014 v 18. 00 hod.

This is Not a Love Story není výstavním projektem založeným na společném tématu, ale spíše reflektuje dva individuální autorské přístupy umělců, kteří spolu žijí.

Laurinen a Czinege mají rozdílné kulturní zázemí a také média, ve kterých tvoří. Zajímavý rozdíl je i v tom, že Laurinen pracuje hlavně v exteriéru (v krajině) a Czinege naopak v ateliéru. Tím, že jsou manželé a již delší dobu spolu žijí, navzájem se ovlivňují různými způsoby – vědomě či podvědomě od sebe přebírají či „kradou“ nápady, poznatky a zkušenosti.  
Navzájem se velmi dobře znají. Přesto všechno jsou jako umělci nezávislí jeden na druhém, to naznačuje i název výstavy This is not a love story.

Název je v angličtině, protože tímto jazykem komunikují. To, co bylo doposud zřetelné, a co jich spojovalo v jejich tvorbě, byl právě vztah fotografie a malby. Moment rozpoznatelnosti a pohybování se mezi reálným a abstraktním.
This is not a love story ukazuje současný stav jejich tvorby. Tvorba Maiji Tvorba Laurinen je založená na pozorování a iluzi. Na výstavě This is not a love story představí fotografie z této zimy, noční výjevy z lesa s názvem Night Works, dále také fotografie ze série If and Only IfSilence my song z posledních pár let. Fotografie stromů, větví a stop ve sněhu spojuje jakési magické světlo a neurčitý stav ticha. Připomínají záblesk poznaného, nejasnou vzpomínku. Zdrojem světla na fotografiích může být pouliční lampa, ruční baterka ale i reflektory strojů.
Michal Czinege se ve svých obrazech dlouho věnuje tématu vidění, vztahu malby a digitálního obrazu. Na této výstavě představí obrazy ze série Hlavy, které kontinuálně tvoří od roku 2012. Jsou to anonymní portréty lidí, které nachází na pozadích starých fotografií, jejichž původ je různý, například cestopisné časopisy a nebo internet.
Na výstavě budou i autorské knihy, které balancují na hranici objektu, a nebo se objekty už stávají.

 Maija Laurinen (1978) je finská umělkyně, v současnosti na doktorandském studiu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Vystavovala na Slovensku i v zahraničí.

 Michal Czinege (1980) žije a pracuje na Slovensku. V roku 2011 absolvoval doktorandské studium na VŠVU v Bratislavě, kde dnes působí jako odborný asistent, vyučuje kurzy na katedře malby. Pravidelně vystavuje na Slovensku a v zahraničí, jeho díla jsou součastí státních i soukromých sbírek.

(text: Hana Mikulenková)

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904