odhlásit se z odběru novinek
30.04.2012
  Tato výstava je již za námi

KRISTÍNA ŠIMEKOVÁ: MAGIC WINDOWS

Abstrakní současná slovenská malba představena Kristínou Šimekovou. Výstavu zahájí Katarína Morháčová.Výstava trvá do 25.5.2012

Šimeková (1986) je talentovaná absolventka (r.2011) IV.ateliéru prof. Ivana Csudaia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

MAGIC WINDOWS

text: Katarína Morháčová

“…vytvářet, malovat křik, který by byl zároveň i tichem..”


Včera, když jsem se potkala se známou a v rozhovoru o tom, co, proč a jak pracovat uvažujíc o určité opatrnosti nás, začínajících tvůrců mi řekla jednoduchou věc -“křičte!”

Kristíniny věci jsou pro mě křikem, křikem do ticha, křikem, který může zaznít a zazní.
Nejsem teoretik anebo kritik, ale jsem někdo, kdo Kristíninu tvorbu a vývoj zná od úplného začátku. Proto nechci rozvíjet teorie o dvojznačnosti Kristíniných děl, které jsou na jedné straně přiznané těžiskově estetické (přístup, který stále víc opět nabírá vážnost hlavně v tzv. "západních" diskurzů umění, snad z důvodů masivních změn /nejen uměleckých/ paradigmat a na druhé straně se jim dá připisovat až vysoko sofistikované dekonstruktivistická kvalita.      (Kristína promyšleně pracuje s vrstvením vizuálních vněmů, jejich kumulací, rozkladem, destrukcí a nakonec i dekonstrukcí.)

Nevím vlastně, do jaké míry se dá relavantně teoretizovat o /Kristínině/ malbě, kterou já pro sebe nazývám " malířskou malbou", malbou, která je tak silně "přefiltrovanými" vněmy přes autora/ autorku samotnou, věc, která se odehrává "tu a tady" v přímé konfrontaci tvůrců a materiálu.
Kristínina tvorba odráží ji samotnou – vášnivou ženu s jasnými postoji, charismou a úderností,  tajemnou a kontemplující. Jsou "okny do magického světa", okny do její mysli, okny do nás, "okny někam jinam".

Beth Gibbons v skladbě Silence zpívá :
"Empty in our hearts
Crying out in silence
Wandered out of reach
Too far to speak
Drifting unable"

Malby ze série Magic Windows jsou pravé takovými výkřiky do ticha, ostrými, o to slyšitelnějšími. Neartikulovanými a neverbalizovanými, o to hlubšími. Na první pohled až atakující pole těkavého pohledu se po chvíli pozorování mění na prostor kontemplace, zahloubání se do sebe. Zážitek diváka je jakoby zrcadlovým obrazem toho, jako Kristína pracuje. Na prázdnou, "tichou", pokojnou hladinu plátna vrství skvrny, ruchy a línie, které se, však nejen vznášejí nad povrchem, ale také ponořují do hloubky.
Barva je nástrojem umocnění jakési zvláštní nálady, opět neartikulovaným znakem,
"předhovorem" k nám.
V některých nejnovějších prácích se Kristína snaží tyto okna "otvírat" vycházet z formátu anebo malovat přímo na stěnu – bourá hranice a uzavřenosti těchto magických světů do sebe, co naznačuje úplně nové pole interpretace. Tu je však divákovi nabídnutý na pozastavení soubor "magických oken", prostorů na kontemplaci a konfrontaci diváka nakonec se samým sebou.

           

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904