odhlásit se z odběru novinek
07.01.2014
  Tato výstava je již za námi

KAREL GREGOR: PŘEKVAPENÍ KAŽDÝ DEN

Vernisáž 7. 1. 2014 v 18.00 hod. Výstava potrvá do 7. 2. 2014

 

Brněnský umělec Karel Gregor  prezentuje výběr maleb z roku 2013. Inklinuje k čisté expresi ztvárnění svých postav, které působí velmi dynamicky, jakoby zastavená sekvence filmu, který pokračuje. Gestická malba štětcem je úderná ale přesná.

„Vyskoč a zůstaň chvíli tak,“  citát režisérky Talské z divadla na Provázku se stal inspirací ke vzniku tohoto cyklu. Určitý moment, který si člověk neuvědomuje, který je prchlivý a zároveň fixuje čas. Právě pohyb postav a jejich výraz v tváři je hlavním vyjadřovacím prostředkem k zobrazení emocí, určitého napětí a zneklidnění. V tomto zneklidnění můžeme hledat vědomí o zranitelnosti a  smrtelnosti těla. „Všichni jsme potenciální mrtvoly“, jak říká Francis Bacon, který patří mezi Gregorovy oblíbené autory. 

Karel Gregor do svých postav otiskuje stísnění a pocit nepohodlí, ale pouze pro určitý moment, který pomine.  Autorovy postavy  vznikají pečlivým výběrem z fotografií a různých zdrojů vizuální kultury, jsou anonymní, o to víc jim může autor přiřadit určité vlastnosti, které ho na lidech obecně fascinují. Jedno je však spojuje - existenční otázky, které klade s umírněnou nadsázkou a vtipem, právě ve spojení s názvem obrazu. Tyto postavy přetváří, transformuje díky gestické malbě, prácí s objemem figur a samotnou barvou. Určitou míru abstrakce popírá právě definováním fyziologických znaků.  Na rozdíl od expresivních autorů, kteří se převážně zaměřují na výraz úst a jejich křiků, se Gregor soustředí na výraz očí, které odráží mnoho otázek. Použití metalických barev, převážně zlaté definuje barvu pleti, zároveň hru světla a přirozené modelace objemu postav.
Často použitá kompozice zlatého středu je úmyslná, avšak s nedokončeností postavy, která jakoby pomyslně vystupuje za rám závěsného obrazu, kompozici boří. Podporuje tak sekvenčnost pohybu. Určité filmové ladění obrazů ovlivnilo  zázemí divadla, ve kterém se Gregor často ocitá a nechává se inspirovat.

Umisťuje své postavy do abstraktního prostoru, který má evokovat, právě ono vzduchoprázdno, moment zastavení v poskočení, eliminuje konkrétní dobu a charakteristiku místa.

Přesah gesta ve figurální malbě takto citlivě provedené v Gregorových obrazech otiskuje vlastní odstíny autorovy duše.

(text: Hana Mikulenková)

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904