odhlásit se z odběru novinek
05.08.2014
  Tato výstava je již za námi

EVA DAMBORSKÁ: VLÁKNEM

vernisáž výstavy 5. srpna

Eva Damborská a spojení s vláknem opravdu funguje, její fascinace materiálem - lnem, dává divákům možnost nahlížet na tento materiál zcela jiným způsobem.

Povyšuje ho na koncept, tvoří objekty, které vynikají svou lehkoctí a ženskostí. Delikátní jemnost žije v jejím díle svou vlastní identitou. "Křehkosti - tvé jméno je žena.ů (William Shakespeare)

Umělkyně esteticky medituje a dává tkanině nový život. Díky svému bedlivému soustředění je umělecké poselství ztvárnění přírody a radosti ze života o to silnější. Svět jejich děl se ponořuje do ticha, které se usmívá, ketré je plné síly a zároveň pokory.

Cíleně minimalizuje barevnou paletu, redukuje ji na černou a bílou. Tvoří jako by fixovala čas, lehkost bytí jejich objektů nám připomíná pomíjivost života. Promyšlené úkony její tvorby a formy modelování lnu odkazují i na staré tradice této ruční práce, Damborská je využívá ve svůj prospěch a ptá se, jaký dialog je možný vést s vláknem, jaké mohou být proměny. Její práce se vyznačují výjimečnou precizností, detail se stal pro umělkyní výzvou.

Na výstavě v INDUSTRIAL Gallery se autorka zaměřila na kontrastní spojení nesourodých materiálů a tím je nadšení z lesku plastu a jeho průhlednost a len, který v propůjčení do vizuální tvorby dokáže působit na smysly, kterými vnímáme tvar díla. Vzniká tak velmi promyšlená spolupráce těchto materiálů, kterou umocňuje také kompoziční uspořádání v prostoru.

Damborská experimentuje a hledá možnosti, které tyto materiály nabízí. Upřímná fascinace a citlivé vnímání je přirozeným principem její tvurčí činnosti. Návštěvník může mít pocit, že vstoupil do uměleckého díla, že se stal jeho součástí, že může na chvíli zastavit čas, soustředit se na sebe v tichu vlákna.

(text Hana Mikulenková)

Eva Damborská
se narodila v Olomouci. Žije atvoří v Ostravě.

Technikou vlákna je fascinovaná již od sedmdesátých let, umělecká díla se koncentrují právě na médium umělecké tkaniny, ale také ručního papíru a grafiky.

Dvakrát prezentovala Českou republiku na Mezinárodním trienále textilního umění v Lodži. Aktivně vystavuje převážně v Polsku, ale také například v Německu, Slovensku, Rakousku, itálii, Francii, USA a v Kanadě. Je členkou oblastního sdružení Unie výtvarných umělců České republiky v Ostravě a tamní výtvarné skupiny In signum. 

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904