odhlásit se z odběru novinek
20.05.2014
  Tato výstava je již za námi

ERIK ŠILLE: PIETA Z CUKROVÉ VATY

vernisáž výstavy 20.5.2014

Výtvarná fascinace Erika Šilleho už od jeho raných prací čerpá energii ze zdrojů, které nebyly celkem běžné pro médium malby, ale i díky Šilleho výtvarným aktivitám se v současné slovenské malbě poměrně dobře udomácnily. To, že si Erik Šille rafinovaně přivlastňuje výrazové prostředky, objekty, postupy a témata patřící k takzvané konzumní kultuře, pop kultuře, či vizualitě elektronických médií, je v početných textech věnovaných jeho práci jednoznačně identifikovaný atribut jeho individuálního výtvarného jazyka. Na Šilleho plátnech bez velkých problémů rozeznáváme prvky, které jsou vlastní divoké a bujaré vizualitě současnosti- komixu, animovaného filmu, internetu a počítačovým hrám, street artu, grafitti, tetování, obalovému grafickému designu, ikonografii reklamního a zábavného průmyslu, nebo politické propagandy, až po design sériově vyráběných plastických předmětů, převážně hraček. /Noro Lacko/

Tvorba Erika Šilleho se spojuje s představou akrylové malby na velkoformátových plátnech, např. dílo /Plavba Dunajom, 2014, 150 x190 cm/, avšak autor se prezentuje i s komornějším přístupem a malým formátem - technikou akvarelu.  Výběr kreseb a sítotisků, které autor vytvořil na a krátce po svém rezidenčním pobytu v Tokiu počátkem roku 2013. Formálně a stylisticky se odkazuje na japonské umění, převážně na jeho stinné stránky a klade si otázky smysluplného života v dnešní společnosti, které už s Japonskem nesouvisí. Fascinuje ho západní konzumní kultura a popkultura, k její kritice používá právě jejich vizuálních nástrojů, proto se nám obrazy jeví tak krásné a pociťujeme radost se na ně dívat. Kritika však spočívá v symbolech a situacích, které umělec ztvárnil. Vypůjčuje si komiksové postavičky a staví je do úplně nových situací. Ucelený přehled své tvorby z Japonska prezentoval v bratislavské Krokus Gallery na výstavě Made in Japan, jejíž kurátorkou je Gabriela Kisová.

Erik Šille si tvoří svůj vlastní svět díky své nezkrotné fantazii a talentu, sestavuje symbolický systém, ve kterém má svůj osobní prostor, může přemýšlet o současnosti a pak tuto zkušenost komentuje prostřednictvím závěsného obrazu. Erik Šille šahá po barevné paletě, evokující pozlátkový reklamní svět, cukrovovatová škála barev navazuje v divácích slast a rozkoš z pozorování děl. Tuto barvu v poslední době jemně opouští a nebojí se i temnoty, jako reakce na hledání svých otázek o smrti, které však podává úsměvně a záměrně banálně.
Barvy autor nanáší plošně, jakoby chyběl bezprostřední kontakt autorovy ruky, jakoby malbu prováděl dokonalý stroj. Tyto čisté plochy doplňuje velmi precizní jemnou štětcovou kresbou. Do kontrastu a zároveň k hledání určité harmonie malby staví uvolněnost a promyšlenou náhodu. Plochy skvrn, stékance a gestické tahy evokují vzrušení a zásah do tak dokonalé malby.

(text: Hana Mikulenková)

Erik Šille (*1978 v Rožňave) ukončil studium na VŠVU v Bratislavě v roku 2006 v ateliéru současné malby prof. Ivana Csudaia, kde následně do roku 2010 působil jako odborný asistent. Mimo malby se věnuje grafice a objektům. Je nositelem Ceny Igora Kalného za rok 2006, vícenásobným finalistou a vítězem VÚB Malby za rok 2009, laureátem Ceny Tatra Banky Mladý Tvorca za rok 2010. Participoval na mnoha významných přehlídkách současného umění, v Čechách se představil například na výstavách Formáty Transformacie (2009), Selection 11.1 (2009) nebo na výstavě ObraSKov (2011). Jeho díla jsou součástí sbírek Slovenské národní galerie, EP Collection Brussel, Wannieck Gallery Brno, Marek Collection aj.

 

 

Projekt se uskutečňuje za podpory Statutárního města Ostrava, MKČR, Vítkovické slévárny, spol. s r.o a Dalkia a.s.

 

Galerie

KALENDÁŘ AKCÍ
NOVINKY
RYCHLÝ KONTAKT
Industrial Gallery
 
 
Záhradní 1282/10
702 00 Ostrava
GPS: 49.838052,18.287687
Po - Pá: 10:00 - 18:00
 

+420 725 951 904